Info
Ten blog rowerowy prowadzi Goofy601 z miasta Zabrze.Rowerowanie w liczbach:
Na BikeStats jestem od maja 2009. Od tego czasu...
- dystans: 34312.14 km
- w terenie: 2208.10 km
- średnia prędkość: 17.84 km/h
- prędkość maksymalna: 60 km/h
- najdalej: 331 km
więcej
- najwyżej: 1709 m.n.p.m.
Wielki Krywań Fatrzański (SK) więcej
Więcej o mnie.
Moje rowery
Wykres roczny
Wpisy archiwalne w miesiącu
Wrzesień, 2011
Dystans całkowity: | 501.20 km (w terenie 51.90 km; 10.36%) |
Czas w ruchu: | 28:44 |
Średnia prędkość: | 17.44 km/h |
Maksymalna prędkość: | 60.00 km/h |
Suma podjazdów: | 4722 m |
Liczba aktywności: | 12 |
Średnio na aktywność: | 41.77 km i 2h 23m |
Więcej statystyk |
Dane wyjazdu:
72.10 km
3.70 km teren
05:10 h
13.95 km/h:
Maks. pr.:60.00 km/h
Temperatura:17.0
Podjazdy:1130 m
Rower:Grand Adventure-S
Wrześniowe szaleństwo - 3 kraje w jeden dzień ;)
Piątek, 30 września 2011 · dodano: 03.10.2011 | Komentarze 0
No i stało się. Przyszła kolej na ostatni z założonych na ten rok celów beskidzkich wycieczek. No właśnie – kolej ;) Zaopatrzony w jednodniowy urlop, rower i trochę niezbędnego bagażu wsiadłem wczesnym rankiem w pociąg w kierunku Katowic. Trafiłem na przełomowy moment bo już od jutra miały zacząć kursować pociągi nowego przewoźnika – Kolei Śląskich. Z tej okazji Pani w kasie nie dała się przekonać, że dziś jest ostatni dzień promocji na przewóz rowerów ;) Będąc posiadaczem biletu za pełną stawkę mogłem bez obaw stać z rowerem w przedziale „dla pasażerów z większym bagażem”. Brak światła, poranna mgła za oknem i ożywione rozmowy Pań Konduktorek „jak to będzie u nowego przewoźnika” tworzyły niepowtarzalną atmosferę rozpoczynającej się przygody :)W Katowicach przesiadka na pociąg do Wisły Głębce. Ostatni raz starym składem – od jutra tą trasę obsługiwać będą w weekendy nowiutkie ELFy. Na pocieszenie dostaję pierwszoklasowy wagon zaadaptowany na drugoklasową bagażówkę. I to na tym samym peronie :) Jest wygodny fotel z podłokietnikiem i sporo miejsca na rower. Pora ruszać.
Droga do Wisły mija nawet szybko. Słońce wspina się leniwie coraz wyżej roztapiając poranny szron. Jest chłodno, ale ma być ładna pogoda. W przedziale obok wycieczka dziewcząt w wieku gimnazjalnym. Muzyka, tańce, a po chwili nawet serpentyny z papieru toaletowego powiewają za oknem – jest impreza :P
W miarę punktualnie pociąg dociera do ostatniej stacji – Wisła Głębce. Dalej już muszę radzić sobie sam. Pierwszym wyzwaniem jest przeciśnięcie roweru z sakwą i właścicielem przez drzwi otwarte jedynie do połowy... Czar PKP, jednak ma to swój klimat ;)
Dalej już tylko na kołach ;)© Goofy601
Na początek podjazd pod Kubalonkę. Niby chłodno, ale już po paru minutach intensywnego machania nogami robi się coraz cieplej. W ruch idą zamki i rękawy. Bardzo starannie wykonana droga pnie się serpentynami w górę.
Podjazd na Kubalonkę.© Goofy601
Zdecydowanie wolałbym tędy zjeżdżać. Na szczęście nawet najwyższa góra kiedyś się kończy, a za nią czeka najlepsze – zjazd. :) W moim przypadku w kierunku Istebnej.
Trudny wybór.© Goofy601
Droga w dół do Istebnej nie jest już w prawdzie tak „wypasiona” jak ta, którą dane mi było podjeżdżać, lecz mimo łat i dziur zapewnia sporo wrażeń. Długie proste odcinki pozwalają szybko nabierać prędkości. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo jest i parę ciasnych zakrętów. Do tego piękne widoki, a przede mną cały dzień... no i czego chcieć więcej :)
Na jednej z takich długich prostych nieoczekiwanie pada rekord prędkości – 60km/h. Moje wyczyny nie uchodzą uwadze miejscowego stróża porządku.
Na celowniku :P© Goofy601
Na szczęście tym razem kończy się na pouczeniu. Jeszcze tylko wspólna fotka i pora ruszać dalej ;)
Nie taki znowu straszny ;)© Goofy601
Kolejna długa prosta w dół i Istabna zostaje za mną. Rzut oka za siebie i niedowierzające spojrzenie na licznik spojrzenie na licznik. A wydawało się, że taka niepozorna górka ;)
Widok na Istebną.© Goofy601
Mijam rondo i rozpoczyna się wspinaczka w kierunku Jaworzynki. Po osiągnięciu wysokości ok 600 m.n.p.m. droga robi się łagodniejsza i dalej biegnie już szczytami. Nie ma tu lasu, co gwarantuje wspaniałe widoki. Zwłaszcza przy takiej pogodzie jak dzisiaj.
Krótki postój robię przy gospodarstwie agroturystycznym „Na Grapie” gdzie mieści się prywatne muzeum regionalne. Niestety w tym momencie zamknięte. Przez okna niewiele widać, oglądam więc tylko z zewnątrz chałupę góralską z dawnych czasów oraz stodołę i wymyślne ule.
Muzealna chałupa.© Goofy601
Pomysłowa rynna :)© Goofy601
Lokalizacja świetnie pomyślana, z widokiem na graniczny łańcuch górski. Aż by się chciało usiąść na ławie przed izbą i porozmyślać... Dziś jednak nie mam na to czasu – plany ambitne a dzień już mimo wszystko jesienny. Muzeum, a właściwie gospodarstwo oferuje możliwość noclegu, więc być może wrócę tu kiedyś by lepiej przyjrzeć się okolicy :)
Noc w muzeum? ;)© Goofy601
Kawałek dalej kościół Św. Piotra i Pawła. Jest otwarty, więc mam okazję zajrzeć do środka by przez chwilę podziwiać pięknie zdobione wnętrze. Lubię ten styl w tutejszych kościołach – białe ściany i drewno. Wszystko na swoim miejscu, bez zbędnego przerostu formy. Skromny, ale zadbany beskidzki kościółek.
Kosciół w Jaworzynce.© Goofy601
Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła w Jaworzynce.© Goofy601
Nie spiesząc się specjalnie przejeżdżam przez całą Jaworzynkę (która ciągnie się przez dobre 3 kilometry) i docieram do ośrodka sportowego o nazwie, jakże by inaczej -„Jaworzynka” ;) Tu właśnie wyznaczono punkt, gdzie można uzyskać pamiątkową naklejkę potwierdzają odwiedzenie Trójstyku.
Okazuje się jednak, że naklejki niedawno się skończyły. Pech. Na szczęście duża tablica przed wejściem o treści: „Miejsce przyjazne rowerzystom” nie kłamała i miła Pani w recepcji wykonuje kilka telefonów by już po chwili poinformować mnie, że mogę takową naklejkę zakupić... w muzeum „Na Grapie” :P
Cóż, wracać się po kawałek papieru przez 3 km... Niby bez sensu, ale jak człowiek się uprze ;) Poza tym Pan Właściciel muzeum obiecał, że otworzy dziś na chwile z okazji mojego przyjazdu ;)
Przydrożny krzyż.© Goofy601
Znajome już górki i dolinki pokonuję szybciej i po 10 minutach jestem już pod muzeum. Wróciłem tu szybciej niż bym się tego spodziewał ;) Na miejscu okazuje się, że Pan Właściciel wysłał córkę, która nie tylko przekazuje mi obrazek z wizerunkiem Trójstyku lecz również podsuwa ciekawy pomysł na trasę w drodze powrotnej.
Miło się rozmawia, ale na mnie już pora. Jest już prawie południe. Trzeci dzisiaj przejazd przez Jaworzynkę mija mi prawie sprintem ;)
Jeszcze chwila i docieram do Trójstyku – miejsca zetknięcia się trzech granic – Polski, Czech i Słowacji.
Trójstyk - widok ogólny ;)© Goofy601
Miejsce nie jest może jakieś super zjawiskowe – ot zaciszna dolinka nad brzegiem potocka. Jednak fakt zetknięcia granic nadaje jej jakieś specjalne znaczenie, które przyciąga turystów. Pewnie też dlatego przestrzeń wokół jest całkiem przyjemnie zagospodarowana. Są szlaki turystyczne, tablice informacyjne, wiaty w których można posiedzieć, odpocząć lub.. rozpalić grilla ;) Są też trzy granitowe obeliski – po jednym dla każdego państwa.
Polska część Trójstyku.© Goofy601
Wymarzone miejsce na dłuższy postój i jakiś pełniejszy posiłek. Do wyboru mam dwie wiaty – czeską i za mostkiem słowacką. Po polskiej stronie wiaty niema. Są za to schodki, obok których biegnie wąska asfaltowa dróżka, jakby stworzona z myślą o rowerzystach.
Odpoczywam pod wiatą u Czechów. Jest niesamowicie wręcz cicho i spokojnie. Niema wiatru, turystów też niewielu. Ci co są, podziwiają krajobraz w milczeniu albo rozmawiają prawie szeptem. Od razu widać że nie z Polski ;) Nie chciałbym nikogo obrazić, ale duża część naszych rodaków ma tendencje do zbyt głośnego zaznaczania swojej obecności ;)
Wylegujące się nieopodal zwierzęta również zachowują bezgraniczny spokój ;)
Bycek ? ;)© Goofy601
Rzeczywisty punkt styku trzech granic znajduje się pośrodku wyznaczonego przez obeliski trójkąta – w korycie górskiego potoku. Jest on trudno dostępny, ale również oznakowany.
Prawdziwy punkt styku granic.© Goofy601
Trójstyk - ujęcie ze strony słowackiej. ;)© Goofy601
Po zjedzeniu kilku porządnych kanapek i zebraniu sił ruszam ponownie wąską ścieżką rowerową, tym razem w kierunku Czech. Jak to dobrze, że nie ma problemu z przekraczaniem granicy. Skoro już tu jestem, warto by odwiedzić najbardziej wysunięty na wschód kawałek Republiki Czeskiej. Mowa oczywiście o wsi Hrcava.
Z Trójstyku prowadzi mnie szybkim zjazdem po betonowych płytach żółty szlak. Zjazd ten wymyślono chyba tyko po to by za chwilę rozpocząć mozolną wspinaczkę. Na niecałym kilometrze do pokonania 100 m różnicy wysokości. Tu po raz pierwszy dziś prowadzę rower, a i to nie jest łatwym zadaniem ;)
Do Hrcavy docieram nieźle zmordowany, ale od razu humor mi się poprawia. Wioska nieduża, z jedną tylko drogą dojazdową, zabudowa w dużej części zabytkowa, ale jakież to wszystko zadbane :) Widać że skromnie, ale porządnie i czysto. I to jest piękne :)
Domy w Hrcavie.© Goofy601
Łatwość przekraczania granicy powoduje, że dopiero na widok przedmiotów nazwijmy to “codziennego użytku” człowiek orientuje się, że jest w innym kraju ;)
Prosto, janso, na temat :)© Goofy601
Krążąc po uliczkach trafiam na drewniany kościół św. Cyryla i Metodego. Trochę inny niż te widywane na Śląsku. Może to przez te okienka?
Drewniany kościół Cyryla i Metodego.© Goofy601
Przez Hrcavę przechodzi kilka szlaków tematycznych i rowerowych, a większość ciekawych miejsc jest bardzo dobrze oznaczona.
Sporo opcji do wyboru - skrzyżowanie w Hrcavie.© Goofy601
Podziwianie widoków :)© Goofy601
A jest co podziwiać :)© Goofy601
Nacieszywszy się widokami ruszam dalej, tym razem do sąsiadów Słowaków. W poszukiwaniu zielonego szlaku pieszego ponownie muszę zmierzyć się z trójstykową stromizną. Tym razem w dół. Już się nie dziwię czemu podchodziło się tak ciężko. Utrzymanie roweru na dwóch hamulcach wymaga niezłej gimnastyki, zwłaszcza na zakrętach ;)
Jako że dziś jestem nastawiony głównie na asfalty cieszy mnie, że zielony szlak ( najkrótsza droga na Słowację ) ma tylko 800m. Przejedzie się go rach ciach, a potem znowu po równym. Tylko gdzie on może być? Pomagając sobie GPSem trafiam w końcu na zielony znaczek i ... zagłębienie w trawie do kolan. „Ścieżka” przez moment prowadzi łagodnie, ale za chwilę robi się bardziej stromo. Przejazd utrudniają niskie gałęzie. Pieszo chyba idzie się tędy w kucki :P
Znakowany szlka turystyczny w wydaniu słowackim ;)© Goofy601
Kawałek dalej następuje pewna poprawa. Jest droga, nawet szeroka... tylko płynie nią strumień. Cóż, nie będzie tak łatwo jak się wydawało ;)
Kawałek dalej ;)© Goofy601
Trochę to trwało, ale w końcu dotarłem do cywilizacji. Tak, tu czułem się jakbym przekraczał granicę „na dziko”. Na szczęście nikt do mnie nie strzelał :P
Trafiam do miejscowości Cierne. Tu również oznakowanie inne niż u nas. W tym kapeluszu i wdzianku ludzik z pasów przestaje być anonimowy ;)
Ten pieszy ma osobowość ;)© Goofy601
Z racji późnej godziny przez Cierne przejeżdżam dość szybko, focąc tylko co ładniejsze widoczki.
Obrodziło tej jesieni :)© Goofy601
Stylowy przystanek.© Goofy601
Jedzie czy nie jedzie? ;)© Goofy601
Kieruję się na żółty szlak do turystycznego przejścia granicznego ( tak głosi ustawiona tam tabliczka). Przed ponownym wjazdem w las, na lichym blaszanym moście robię postój na batonika. Uwagę zwraca wielokrotnie naprawiana barierka. Jak widać nie tylko w Polsce da się zreperować most przy pomocy starej deski i kawałka drutu ;) Na wszelki wypadek szybko opuszczam to miejsce.
Bo wszystko da się naprawić domowymi sposobami :P© Goofy601
Przeprawa przez las. Jest przejście, jest nawet znakowana trasa rowerowa. Niestety z powodu „nieczytelności” drogowskazu nie będzie mi dane z niej skorzystać.
Zbliżamy się do Polski :/© Goofy601
Wybieram więc czarny szlak pieszy w kierunku Czadeczki. Wbrew pozorom jedzie się bardzo przyjemnie :)
Slalom między drzewami :)© Goofy601
Po kolei ;)© Goofy601
Docieram do pierwszych polskich zabudowań oraz asfaltu. Nareszcie ;) Pogoda w dalszym ciągu przepiękna. Praktycznie bezchmurnie :)
Całkowite zachmurzenie na dzień dzisiejszy :P© Goofy601
Jako że wrócił mi w końcu zasięg Plusa szybki telefon do Eli, która też chciała dziś pojeździć. Umawiamy się w Koniakowie.
Zgodnie z sugestią Córki właściciela muzeum „Na Grapie”, aby zapewnić sobie trasę z fajnymi widokami, powinienem teraz wyruszyć wzdłuż rzeki Czadeczki i odbić na zielony szlak rowerowy. Tak też robię i tuż za mostkiem czeka na mnie kolejny stromy podjazd. Póki droga prowadzi przez las jakoś daję radę i powoli brnę do przodu. Tuż za lasem jednak słońce zaczyna przygrzewać i kapituluję. Nie ma sensu się tak męczyć, lepiej podziwiać widoki ;)
Panorama Jaworzynki.© Goofy601
Spacer pod górkę pozwolił mi trochę odpocząć. Mogę więc jechać dalej po w miarę równym górski grzbiecie. Mijam różne zabudowania, starsze, nowsze, nowo budowane domki letniskowe i działki z przyczepą kempingową. Nie dziwię się, że ludzie chcą się tu budować. Piękny stąd widok na Jaworzynkę, Istebną i Koniaków.
Drewniana chałupka :)© Goofy601
Bo kanapa i telewizor to podstawa :P© Goofy601
Powoli zaczynam rozmyślać o obiedzie, ale to dopiero w Koniakowie. Póki co na drodze stoi mi jeszcze jeden szczyt – Ochodzita. Jest to najwyższy punkt dzisiejszej wycieczki i mimo, że nie muszę wjeżdżać na samą górę ( 894 m.n.p.m) to na wygłodniałym rowerzyście robi wrażenie ;)
W oddali Ochodzita.© Goofy601
Widok w kierunku Istebnej ze stoków Ochodzity.© Goofy601
Podjazd wyglądał groźnie, ale nie był taki zły, a dodatkowo wynagrodził pięknymi widokami. W Koniakowie przyjemny zjazd i po paru minutach jestem na miejscu. Jak się okazuję przed czasem. Stawiam więc rower na wielostanowiskowym parkingu i odpoczywam w cieniu pałaszując ostatniego znalezionego w sakwach batonika ;)
Parking rowerowy pod kościołem w Koniakowie.© Goofy601
W międzyczasie, po nierównej walce z mapą dotarła też Ela. Ruszamy poszukać czegoś do zjedzenia. W drodze do Ciśca pozostał nam tylko jeden podjazd – ponowna konfrontacja z Ochodzitą. Z powodu dużej liczby spraw do obgadania pokonujemy go jednak piechotą ;)
Ostatni podjazd na trasie :)© Goofy601
Obowiązkowo sweet focia okolicznościowa ;)
Na ludowo-rowerowo :)© Goofy601
Jesień...© Goofy601
U szczytu podjazdu czeka na nas Karczma Ochodzita. Idziemy coś zjeść. Po całym dniu na siodełku można trochę zaszaleć. Nazwy w karcie dań brzmiały zwyczajnie. Ich rzeczywiste odpowiedniki ze „zwyczajnością” miały niewiele wspólnego, niemniej były bardzo smaczne :)
„Sałatka z kurczakiem”:
Coś pożywnego.© Goofy601
„Naleśniki z serem”:
I coś na słodko :)© Goofy601
Po bardzo sycącym posiłku posiedzieliśmy jeszcze trochę ciesząc oczy widokiem z karczmowego tarasu. Bardzo dobra lokalizacja.
Wieczorne Beskidy :)© Goofy601
Karczma Ochodzita.© Goofy601
Od razu widać, że to już jesień. Ledwo słońce dotknęło horyzontu a już bardzo szybko zaczęło robić się ciemno. Niby fajny nastrojowy klimat, ale do Ciśca zostało nam jeszcze 15 km, a Ela nie zabrała lampek ;) Pora jechać.
Zachód słońca :)© Goofy601
Mimo protestów zarządzam odzianie się w odblaskowe kamizelki. Co z tego że „okropnie wygląda”, przynajmniej będzie nas widać ;)
Na drodze pusto, a w planach żadnego więcej podjazdu. 15 km czystej jazdy w dół :) Póki jest jeszcze widno możemy trochę poszaleć po drodze technicznej przy trasie 69. Jest super. Od Milówki robi się już na prawdę ciemno, więc musimy trochę przystopować. Staram się trzymać możliwie blisko na kole i swoimi lampkami oświetlać nasz tandem ;)
Bądź widoczny na drodze :)© Goofy601
Nowa droga w kierunku Zwardonia© Goofy601
Tym sposobem cało i zdrowo dojeżdżamy do Ciśca.
Rokitnica-Mikulczyce-Zabrze Centrum-pociąg-Wisła Głębce-Istebna-Jaworzynka-Hrcava(CZ)-Cierne(SK)-Jaworzynka-Koniaków-Szare-Milówka-Cisiec
Dane wyjazdu:
39.40 km
3.20 km teren
02:06 h
18.76 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy:240 m
Rower:Grand Adventure-S
Do pracy 24
Wtorek, 27 września 2011 · dodano: 03.10.2011 | Komentarze 0
Kolejny raz rowerem do pracy:) Dni coraz krótsze, coraz chłodniej rano. Dziś załapałem się na wschód słońca i tajemniczą mgłę. Był to wystarczający powód by zrobić wyjątek i zatrzymać się na chwilę ;)Poranna mgła w Szałszy© Goofy601
Niejasna droga do pracy ;)© Goofy601
Wschód słońca.© Goofy601
W Gliwicach znów kilka spraw do załatwienia, także kolejny raz przyszło mi kończyć dniówkę ze słońcem ;)
Przy budowie autostrady chyba wcale nie odpoczywają, ten sam odcinek codziennie wygląda inaczej ;)
Pracują aż miło popatrzeć.© Goofy601
Zachód.© Goofy601
Rokitnica-Mikulczyce-Szałsza-Żerniki-Gliwice-Żerniki-Szałsza-Mikulczyce-Rokitnica
Kategoria 25 - 50km
Dane wyjazdu:
18.90 km
5.00 km teren
01:08 h
16.68 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:17.0
Podjazdy:211 m
Rower:Grand Adventure-S
AZS MTB CUP 2011 one day after ;)
Poniedziałek, 26 września 2011 · dodano: 26.09.2011 | Komentarze 2
Wpis dodaję w kategorii "odkrywczo". Człowiek nigdy nie wie co jeszcze można odkryć niespełna kilometr od domu ;) A było to tak:Jako że na wczorajszych zawodach męczyło mnie lekkie przeziębienie, odpuściłem sobie start w zawodach amatorskich, poświęcając pół dnia obserwacji wyczynów zawodowców. Oglądało się fajnie, ale cały czas korciło mnie by przejechać się tą trasą i zobaczyć jak to jest "od kuchni".
Dziś poczułem się nieco lepiej, więc zaraz po pracy i obiedzie ruszyłem na pętlę w Rokitnicy, by wykorzystać ostatnie promienie zachodzącego słońca. Po zawodach wszystko zostało dokładnie uprzątnięte, więc prócz walki z czasem mogłem pobawić się w tropiciela ;) Nie było to trudne, bo rozjeżdżona dziesiątkami par opon trasa była doskonale widoczna.
Zadowolony z siebie wzorem zawodników pucharu AZS wjechałem w las... i od razu po hamulcach. Tam gdzie kolarze znikali wśród drzew czaił się dosyć stromy uskok. Ok, no to kawałek prowadzimy. Trochę po płaskim, mostek przez błoto, skręt w prawo - w końcu trochę po równym. Tu można się rozpędzić. Gdyby nie te "końskie wertepy". Nie wymiękam jednak, przyciskam mocniej na pedały. Jeszcze trochę prostej i zakręt w lewo. Dziury coraz większe, ścieżka coraz węższa. Wije się między drzewami. Ale jedzie się przyjemnie, jest przejrzyście i miękko.
Do czasu gdy staję przed... ścianą a właściwie starym nasypem kolejowym lekko tylko odchylonym od pionu. Tu chyba żaden śmiałek nie podjeżdżał. Widzę kamienie, które mogłyby robić za stopnie. Nasyp mniej więcej tej wysokości co ja, więc jakoś wtaszczam rower do góry. Tu można znów nacieszyć się jazdą podziwiając las ze znacznej wysokości. Wiedziałem, że w lesie tym jest nasyp, ale nie przypuszczałem że taki wielgachny.
I tu moja radość nie trwała długo, bo autorzy trasy skierowali ją z powrotem na dół. Tyle że nasypowi przybyło ładnych parę metrów. Hmmm, zjazd w dół po prawie pionowej skarpie pokrytej czymś w rodzaju pyłu wulkanicznego (tak została rozjeżdżona gleba leśna ;)) jakoś nie bardzo mi się uśmiechał. Technika przy pomocy której zdobywaliśmy z Elą Skrzyczne trasą downhillową też nie zdała egzaminu. Zamiast zaprzeć się o rower i powoli zejść niczym na nartach zjechałem na butach "pługiem" z rowerem w poprzek trasy na sam dół. Jak po śniegu :P
Po tej małej, bardzo nietechnicznej z punktu widzenia kolarstwa górskiego przygodzie, wróciłem na siodełko by zjechać łagodnym zjazdem wąską ścieżką jeszcze niżej. Minąłem dwa dołki przypominające leje po bombie ( i równie zdradliwe) i zjechałem ponownie na dno wąwozu. Tym razem organizator postarał się o potrójny, strasznie wąski trawers. W tym pyle bardzo ciężko było zrobić nawrót ;)
Dalszy etap to podjazd wzdłuż płotu kąpieliska, nawrót w lewo przez dziurę w płocie, szeroki wyboisty zjazd i już można podjeżdżać pod górkę na której robiłem wczoraj zdjęcia. Po tym wszystkim co czaiło się w lesie okazała się banalna. Nawet udało się podjechać na przełożeniu 1-3 ;) Finisz był już tylko formalnością :)
Ten przejazd uświadomił mi czym różni się amator od zawodowca. Wczoraj na tych wąskich ścieżynkach ścigało się siedemdziesięciu chłopa, jedno okrążenie robili w około 5-7 minut, przejeżdżali tą trasę bez zająknięcia, powtórzyli to 12 razy ( dziewczyny niewiele mniej ) i przy tych wszystkich leśnych zawiłościach mieli jeszcze siłę rywalizować i wyprzedzać się nawzajem :)
Mnie przebycie tej trasy zajęło 18 minut. Po jednym okrążeniu wyglądałem i czułem się jak po rajdzie przeprawowym. I wcale nie miałem ochoty na więcej :P
Patyki w szprychach, liście na ubraniu i w kasku, pył w butach... masakra :P
Zacząłem też widzieć sens w takich pojęciach jak: geometria zjazdowa, obniżona rurka, lekka rama, specjalne opony na piach, przedni amortyzator, hamulce tarczowe...to chyba jednak bardzo ułatwia życie ;)
Na pocieszenie pojechałem jeszcze zwiedzić trasę amatorska, która też wcale taka lajtowa nie była ;)
Gdy znalazłem się w końcu na kawałku równego asfaltu ruszyłem wykręcić jeszcze standardowe wieczorne kółeczko przez Górniki. Tak dla poprawienia samopoczucia ;)
P.S. To chyba najdłuższy jak dotąd wpis bez ani jednego zdjęcia ;) Trochę się rozpisałem, ale jakoś czułem potrzebę przelania na, yy... monitor wrażeń z przejazdu dużym sztywniakiem po prawdziwej trasie MTB ;)
Wytrwałym czytelnikom życzę dobrej nocy :)
Rokitnica-las-las-las-Rokitnica-Wieszowa-Górniki-Stolarzowice-Helenka-Rokitnica
Dane wyjazdu:
4.70 km
0.50 km teren
00:17 h
16.59 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:18.0
Podjazdy: 26 m
Rower:Grand Adventure-S
AZS MTB CUP 2011 :)
Niedziela, 25 września 2011 · dodano: 25.09.2011 | Komentarze 0
Piękna słoneczna pogoda, dwie duże imprezy rowerowe niespełna 2 km od domu i... katar ;) Niech to licho. Narobiłem sobie nadziei na start w Amatorskich Mistrzostwach Zabrza w kolarstwie górskim a tu zonk - łamanie w kościach i z nosa się leje. Ponieważ jednak nie zmogło mnie dokumentnie postanowiłem pojechać w charakterze kibica. Wstyd by było nie pojawić się, skoro to tak blisko ;)Trasa zawodów.© Goofy601
A impreza nie byle jaka. Równolegle z Zabrzańskim Plenerem Rowerowym, w ramach którego odbywały się mistrzostwa, rozegrany został finał finał zawodów AZS MTB CUP. Było więc co podziwiać - zawodnicy z całej Polski reprezentujący na prawdę wysoki poziom. Zresztą w AMZ też walka była zawzięta i to w każdej kategorii wiekowej :)
Obie imprezy odbywały się równolegle w lesie przy stadionie i kąpielisku Rokitnicy. O ile Wytyczenie trasy amatorskiej po leśnych ścieżkach jestem w stanie zrozumieć, to nie byłem pewien gdzie w najbliższej okolicy może znajdować się "rasowa" trasa MTB z prawdziwego zdarzenia. Otóż jest ona pod samym nosem. Wąwóz w którym zlokalizowane jest kąpielisko kryje mnóstwo wąskich ścieżek ( na co dzień znanych chyba tylko miłośnikom jazdy konnej), których przejechanie rowerem wymaga na prawdę sporych umiejętności i odwagi :)
Oczywiście nie byłem tego świadomy dopóki sam nie przejechałem się zaproponowaną przez organizatorów MTB CUP trasą ;) Ale to nastąpiło dopiero w dniu następnym, więc jak gdyby nigdy nic oglądałem rowerzystów i rowerzystki wyjeżdżających z lasu i znikających w nim z powrotem.
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23© Goofy601
Wybrałem sobie dogodne miejsce do robienia zdjęć i podziwiałem zmagania. Najpierw 8 okrążeń nieco ponad dwukilometrowej trasy miały do pokonania dziewczyny w kategorii "Elita" i "U-23".
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet© Goofy601
Zaplecze techniczne :)© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet© Goofy601
Dzień mijał i robiło się coraz cieplej. W miarę ubite ścieżki regularnie rozjeżdżane zmieniły się w piaszczyste rynny, co podejrzewam doratkowo utrudniało przejazd.
Nawierzchnia na trasie :)© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet.© Goofy601
Rywalizacja na trasie :)© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 kobiet© Goofy601
W międzyczasie odbywały się kolejne starty w AMZ oraz dekoracje zwycięzców w najrozmaitszych kategoriach wiekowych.
Dekoracja zwycięzców :)© Goofy601
Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia był wyścig AZS MTB CUP w kategorii "Elita" i "U-23" mężczyzn. Tym razem start odbył się na rokitnickiej pętli autobusowej, więc na teren bazy zawodów kolarze wjechali z już wstępnie uformowaną kolejnością. Siedemdziesięciu zawodników przejechało z dużą prędkością wzdłuż ustawionych wcześniej płotków i tak szybko jak się pojawili tak szybko w tumanach pyłu zniknęli w lesie ;)
AZS MTBCUP 2011 - start kategorii Elita i U23 Mężczyzn© Goofy601
Ty razem do przejechania mieli 12 okrążeń. Sądząc po czasie w jakim zaczęli się pojawiać z powrotem to w lesie nie marnowali czasu. Choć przy takiej frekwencji musiało tam być ciasno.
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i u-23 mężczyzn© Goofy601
ASZ MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 mężczyzn© Goofy601
AZS MTB CUP 2011 - kategoria Elita i U-23 mężczyzn© Goofy601
Z każdym kolejnym okrążeniem stawka się rozciągała, a zawodnicy byli coraz bardziej brudni i zmęczeni. Niektórzy wyglądali jakby dopiero co wyjechali z kopalni. Ot uroki wyścigów na Śląsku :P
Mimo zmęczenia walka trwała jednak do samego końca :)
Coraz bliżej mety - robi się gorąco :)© Goofy601
Ostatnie metry przed metą.© Goofy601
Już prawie u celu...© Goofy601
Walka do samego końca :)© Goofy601
Tym sposobem minął prawie cały dzień. A miałem być tylko na 2 góra 3 godzinki ;) Na dekorację zwycięzców nie zostałem, bo żołądek coraz bardziej domagał się obiadu. Co do samych zawodów to podobało mi się bardzo i żałuję że nie udało się wystartować w AMZ. Ale co się odwlecze to nie uciecze - za rok też będzie szansa się sprawdzić :) Zmagania zawodowców natomiast oglądałem po raz pierwszy na żywo i jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności i kondycji zarówno chłopaków jak i dziewczyn. Kolarstwo górskie nie jest jednak takie proste jak to pokazują w telewizji ;)
Rokitnica--Rokitnica:P
Kategoria 0 - 25km
Dane wyjazdu:
36.30 km
4.80 km teren
02:02 h
17.85 km/h:
Maks. pr.:38.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:481 m
Rower:Grand Adventure-S
Po gazety do kiosku... i kawałek dalej ;)
Sobota, 24 września 2011 · dodano: 25.09.2011 | Komentarze 0
Miałem tylko podskoczyć po gazety, ale skoro już wziąłem rower... Poniosło mnie w kierunku OMG i Biskupic a w drodze powrotnej zauważyłem częściowo wysprzątany plac przed budynkami kopalnianymi "szyb zachodni". Jako, że takie porządki oznaczają zazwyczaj rozbiórkę, albo chociaż początek gruntownych zmian miejsca, które wcześniej tkwiło w chaszczach, postanowiłem zatrzymać się na kilka zdjęć. W końcu gdy następnym razem będę tędy jechał nie mam pewności co zastanę.Budynek kopaln przy ul. Szyb Zachodni.© Goofy601
Kawałki muru wokół budynku zostały wyburzone, a zarośla usunięte. Daje to wyśmienity dostęp ze wszystkich stron. Ze względu na zapadnięte stropy zdecydowałem się jedynie na oględziny zewnętrzne.
Stanowisko wypoczynkowe ;)© Goofy601
Nie wiem czym to było w czasach świetności. Może jakieś łaźnie, albo stołówka? Wskazywały by na ro kafle na ścianach w niektórych pomieszczeniach. Trudno się domyślić dawnego przeznaczenia tych zabudowań, bo stopień dewastacji jest znaczny. Roślinność wyrastająca ze ścian ma się więcej niż dobrze, w przeciwieństwie do elementów metalowych po których ślad już prawie całkiem zaginął ;)
Kopalniany budynek powoli integruje się z przyrodą...© Goofy601
Dobrze że stojące tuż obok zabudowania są dużo lepiej zabezpieczone. Muszę tu podjechać za jakiś czas zobaczyć czy coś się zmieniło.
Wracam do domu obserwując postępy w budowie nowej ścieżki rowerowej. Tak, mam już prawie pewność, że będzie to ścieżka :)Co więcej - poziom położenia podkładu pozwala mieć sporą nadzieję że nawierzchnią będzie najprawdziwszy asfalt :D (albo bardzo płaska kostka :P)
Przejazd na nowej ścieżce rowerowej - przy szkole w Rokitnicy© Goofy601
Podjazd na Helenkę w wydaniu ścieżkorowerowym :)© Goofy601
Podjazdu ciąg dalszy.© Goofy601
I kawałek dalej ;)© Goofy601
Prawdziwe dzieło infrastruktury rowerowej. Już nie mogę się doczekać efektu końcowego :)
Rokitnica-OMG-Biskupice-OMG-Mikulczyce-OMG-Rokitnica
Kategoria 25 - 50km
Dane wyjazdu:
52.50 km
4.00 km teren
02:39 h
19.81 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:14.0
Podjazdy:381 m
Rower:Grand Adventure-S
Do pracy 23 + zwiedzanie okolicy :)
Piątek, 23 września 2011 · dodano: 25.09.2011 | Komentarze 1
Dziś znów w ramach rowerowej mobilizacji zebrałem się rano do pracy. Jeszcze zimniej niż wczoraj ;) Ale po południu ma być ładnie, więc zaciskam zęby i jadę. "Do" jak zwykle sprintem i bez przystanków.Po pracy i zasłużonym obiadku ruszyłem zbadać południowe obrzeża Gliwic. Zakorkowaną ul. Rybnicką dotarłem do skrzyżowania z A4. Tam odbiłem na pas techniczny przy składowisku śmieci, który doprowadził mnie na kładkę nad autostradą. Pogapiłem się chwilę na budowę najnowszego kompleksu bramek płatniczych. Ciekawe czemu stawiają je akurat tutaj a nie za zjazdem z Rybnickiej? ;)
Wjechałem w polną drogę wśród kukurydzy. Atmosfera sielankowa - słoneczko świeci, lekki wiaterek w plecy i... tam gdzie kończy się kukurydza zaczyna sie piekna panorama Gliwic :) Widać Nowe Gliwice, radiostację, budynki przy placu Karkowskim, kościół św. Bartłomieja i wiele wiele innych :)
Rzut oka na Gliwice :)© Goofy601
Trochę czasu spędzam w tej kukurydzy, podziwiając widoki. Dziś też pierwsze testy tegorocznej bluzy z Lidla. Póki co bez zastrzeżeń - bardzo wygodna :)
Autoportret :P Gdzieś na gliwickich polach.© Goofy601
Widząc jak szybko słońce zaczyna wędrować w dół, narzucam większe tempo i za chwil kilka lądują w Przyszowicach.
Chmury w Przyszowicach.© Goofy601
Tu staram się odnaleźć pałac rodziny von Raczek z 1895r. Chwilę błądzę z mapą, ale w końcu trafiam we właściwą uliczkę.
Pałac rodziny von Raczek w Przyszowicach.© Goofy601
W 2007 roku pałac został gruntownie odrestaurowany, dzięki czemu prezentuje się na prawdę wspaniale. Swoją siedzibę ma tu między innymi sołectwo oraz urząd stanu cywilnego (doskonałe miejsce na ślub :) )
Pałac rodziny von Raczek w Przyszowicach.© Goofy601
Herb nad wejściem głównym.© Goofy601
Robi się chłodno więc wracam.
Wąskim, drwenianym mostkiem do Makoszów, chwilka postoju na wahadle, potem do centrum i dalej już na pamięć ;) Docieram do domu znowu po zmroku. Szybki prysznic i może jeszcze zdążę obejrzeć jakiś film :)
Rokitnica-Mikulczyce-Szałsza-Żerniki-Gliwice-Bojków-Przyszowice-Makoszowy-Zabrze Centrum-Mikulczyce-Rokitnica
Dane wyjazdu:
43.00 km
3.20 km teren
02:21 h
18.30 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy:275 m
Rower:Grand Adventure-S
Do pracy 22
Czwartek, 22 września 2011 · dodano: 25.09.2011 | Komentarze 0
Po weekendzie bez roweru w końcu zmotywowałem się by pojechać do pracy. W końcu dobrą pogodę należy wykorzystywać :) Rano robi się coraz chłodniej, ale dzięki nowym spodniom z Lidla nawet przy jednocyfrowej temperaturze jedzie się bezstresowo :) Jak zwykle nie było czasu na focenie po drodze.Mając do załatwienia kilka spraw na mieście zrobiłem małą rundkę po Gliwicach fotografując to tu to tam, co mi się nawinęło pod obiektyw ;)
Buduje się nowy budynek Polśl.© Goofy601
Najnowocześniejsza stacja pogotowia na śląsku ( podobno) :)© Goofy601
Opakowana katedra.© Goofy601
Po obiedzie zafundowałem sobie angielski w charakterze deseru, po czym ruszyłem w stronę domu, bo zaczęło się ściemniać.
Ratusz na Gliwickim rynku.© Goofy601
No i stało się, dzień skrócił się tak bardzo, że jadę do pracy ze wschodem słońca a wracam z zachodem ;) Jeszcze trochę i przyjdzie po ciemku jeździć, a dzień oglądać w biurze przez okno ;)
Po drodze w Mikulczycach trwały w najlepsze prace przy wycinaniu barierek, dając bardzo ciekawy efekt świetlny. Dziwne, myslałem że te elementy są poskręcane za pomocą śrub i wystarczy odkręcić ;)
Praca wre ;)© Goofy601
W domu przed 20 - dobry wynik.
Rokitnica-Mikulczyce-Szałsza-Żerniki-Gliwice-Żerniki-Szałsza-Mikulczyce-Rokitnica
Kategoria 25 - 50km
Dane wyjazdu:
40.10 km
3.20 km teren
02:09 h
18.65 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:12.0
Podjazdy:279 m
Rower:Grand Adventure-S
Do pracy 21
Czwartek, 15 września 2011 · dodano: 19.09.2011 | Komentarze 1
Mimo porannego chłodu ( ok 8'C) znów wybrałem się na przejażdżkę do pracy. Słońce dopiero leniwie wstawało, a nad polami unosiła się ciekawa mgła.Mgła na wysokim poziomie ;)© Goofy601
W drodze powrotnej wstąpiłem jeszcze na obiad i na angielski pozaliczać w końcu zaległe testy.
Niedaleko rynku prace wykopaliskowe wciąż trwają. Spod ziemi wyłaniają się coraz większe fragmenty drewnianej drogi.
Pozostałości średniowiecznej drogi nieopodal Gliwickiego rynku.© Goofy601
Podjechałem też na pl. Piłsudskiego by sfocić w końcu nową fontannę. Podczas upałów robiła za mini park wodny dla okolicznych dzieci :P
Fontanna na pl. Piłsudskiego© Goofy601
Oczywiście kolory muszą być :)© Goofy601
Swoją drogą wykonanie takiej fontanny musi być bardzo ciekawe "od kuchni". Te pompy, rurki, światełka... ;)
Do domu wróciłem w towarzystwie zachodzącego słońca ;) Krótki ten dzień się juz robi. Byle by było ciepło...
Rokitnica-Mikulczyce-Szałsza-Żerniki-Gliwice-Żerniki-Szałsza-Mikulczyce-Rokitnica
Kategoria 25 - 50km
Dane wyjazdu:
36.40 km
3.20 km teren
01:46 h
20.60 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:18.0
Podjazdy:284 m
Rower:Grand Adventure-S
Do pracy 20
Wtorek, 13 września 2011 · dodano: 14.09.2011 | Komentarze 0
Dość tego odpoczywania, pora ruszyć rowerem do pracy. W końcu dni coraz krótsze, rano coraz chłodniej i ciemniej, trzeba się będzie przerzucić całkowicie na autobus. Jak zwykle spóźniony wykręciłem kolejny rekord czasowy w kierunku "DO"W kierunku "Z" było już nieco wolniej i bardziej refleksyjnie - z podziwianiem tańca chmur na niebie :)
Zachmurzy się czy nie? ;)© Goofy601
Po objeździe w Szałszy nie został już nawet ślad. Panowie budowlańcy układają już podkład, lada moment pojawi się asfalt :)
Słońce i chmury - ciekawe połączenie :)© Goofy601
Jak na drożdżach rośnie też najnowsza rowerówka na Helenkę. (cały czas mam nadzieję, że jednak nie okaże się chodnikiem ;)) Na masie słyszałem głosy że ma to być droga asfaltowa jak pod ZSE. Rano widziałem jednak świeżo przywiezione palety z kostką, więc chyba nic z tego. Na szczęście kostka niefazowana ;)
Rokitnica-Mikulczyce-Szałsza-Żerniki-Gliwice-Żerniki-Szałsza-Mikulczyce-Rokitnica
Kategoria 25 - 50km
Dane wyjazdu:
90.60 km
16.80 km teren
04:54 h
18.49 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:26.0
Podjazdy:617 m
Rower:Grand Adventure-S
Na skrzydłach i po torach :)
Niedziela, 11 września 2011 · dodano: 13.09.2011 | Komentarze 1
No i stało się. Namówiony przez Serafina i Janka miałem wybrać się dziś na górę św. Anny. Niestety, wczorajsze prace remontowe przedłużyły się do godzin nocnych. W tej sytuacji wstawanie o 4 nad ranem nie miało sensu bo i tak daleko bym nie dojechał ;/Wstałem zatem o bardziej przystępnej porze. Mimo że z grupowego wyjazdu znów nic mi nie wyszło, stwierdziłem że nie można marnować tak ładnego dnia. Z resztą i tak miałem dziś wielką ochotę na dłuższe rowerowanie :)
Około godz. 11 (tak, wiem, dobra pora do jazdy w słońcu ;) ) wyruszyłem przez Helenkę i Stolarzowice z zamiarem dotarcia do lotniska w Pyrzowicach. Kilka razy poniosło mnie w tamte okolice, ale jakoś nigdy jeszcze nie udało się tam trafić. W taką pogodę jak dziś powinno być fajnie widać startujące samoloty :)
Dość szybkim tempem udałem się w stronę Wymysłowa. Tą trasę już znam więc poszło sprawnie. Czas rozpocząć wędrówkę z mapą. Tuż za zaporą trafiam na znaki ścieżki dydaktycznej po okolicznych bunkrach. Skoro już tu jestem to czemu by nie pozwiedzać skoro tak ładnie zapraszają :)
Bunkier w Wymysłowie niedaleko zapory.© Goofy601
Pierwszy trafił się schron pozorno-bojowy Grupy Bojowej Wymysłów, jak widać gruntownie odnowiony przez miłośników fortyfikacji :)
Dalej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora trafiam na kolejną tabliczkę
Oznakowanie "bunkrowej" ścieżki dydaktycznej.© Goofy601
Zgodnie z wytycznymi po 300m w środku lasu pojawia się schron piechoty, taki sam jak te znajdujące się na "Pozycji Tarnowskie Góry"
Ten jest jednak odrobinę lepiej zachowany. Metalowe elementy typu zawiasy, ościeżnice czy unikatowe klapy strzelnic zostały zabezpieczone farbą antykorozyjną.
Kolejny - tym razem schron piechoty :)© Goofy601
Przelotnia.© Goofy601
Schron ten stoi niczym leśny domek, więc można go sobie dokładnie pooglądać z każdej strony. Kawałek dalej, również prowadzony tabliczkami, trafiam na podobny schron tylko mocniej zarośnięty. Jednak sezonem na bunkry zdecydowanie jest jesień i wczesna wiosna ;)
Spokojnymi dróżkami przez Ossy podążam w kierunku Tapkowic. Po drzewach już coraz bardziej widać zmieniającą się porę roku.
Jesień idzie.© Goofy601
W Tąpkowicach mijam ciekawy kościół św. Jana Chrzciciela z figurą patrona, na której święty wygląda bardziej jak Brad Pit w filmie Troja ;)
Kościół św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach.© Goofy601
Chociaż.. kto wie, może rzeczywiście miał taka nienaganną sylwetkę ;)
Dobrze zbudowany Jan Chrzciciel :P© Goofy601
Krótki odcinek zmuszony jestem jechać główną drogą, dlatego z radością odbijam w coś mniej uczęszczanego w kierunku Ożarowic. Nie ujechałem nawet kilometra, a tu kolejna niespodzianka - bunkier. I to jaki :)
Jeden z najcięższych schronów bojowych OWŚ, tradytor artyleryjski ze stanowiskiem armaty fortecznej 37mm :)
Obszar Warowny Śląsk - bunkier w Tapkowicach.© Goofy601
Kopuła pancerna.© Goofy601
Aż chciało by się wejść do środka i pozwiedzać, tym bardziej że krata zamykająca wejście jest zachęcająco uchylona ;) Jednak w myśl zasady, ze samotnie do bunkrów nie włażę odpuszczam sobie tą przyjemność.
Ujęcie z góry - bunkier w Tąpkowicach.© Goofy601
Do samych Ożarowic jedzie się pięknie - pagórki, pola, spokój. Ogólnie dużo przestrzeni. Idealne miejsce na lotnisko :) Skręcam w prawo, mijam ostatnie zabudowania i w końcu jest - koniec pasa startowego. Pamiątkowa fotka przy bramie i ruszam na mały tour de Pyrzowice ;)
Wreszcie u celu - Lotnisko Pyrzowice.© Goofy601
Zaskakującym elementem tutejszego krajobrazu jest... zagęszczenie parkingów na metr kwadratowy. Nie dość że pod samym terminalem są olbrzymie place pełne aut, to praktyczni każdy domek jednorodzinny z kawałkiem ogródka opatrzony jest szyldem "Parking" :P Domy które parkingu nie prowadzą na ogół przeznaczone są na sprzedaż ;)
Pyrzowice - terminal B© Goofy601
W sumie trudno się dziwić, bo kto chciałby mieszkać przy pasie startowym... nie mając parkingu? ;)
Gdzie się nie obejrzeć - parkingi :)© Goofy601
Chcąc uniknąć jazdy głównymi drogami odbijam na szutrową drogę wzdłuż płotu.
Przy nieczynnym już przejeździe kolejowym wisi znak całkiem dobrze oddający sytuację kolei w naszym kraju ;)
Pięcioramienna gwiazda Św. Andrzeja - symbol Polskich Kolei :P© Goofy601
Za przejazdem ładny asfalt prowadzi mnie na teren dawnej jednostki wojskowej.
Droga wzdłuż ogrodzenia lotniska.© Goofy601
Po chwili nawierzchnia znów zmienia się na szutrową, a kawałek dalej jest już tylko wąska ścieżka wzdłuż płotu. Docieram na początek pasa startowego (tzn. tam gdzie samoloty lądują ;) ) Jak się okazuje jest to dobre stanowisko obserwacyjne bo pełno tu ludzi z lornetkami i aparatami z dużym zoomem ;)
Z moim skromnym 10x nie mam tu czego szukać. Jadę dalej, znów asfalt i przerwa na drugie śniadanie. A właściwie obiad zapakowany do bułki ;) Przerwa w cieniu, bo upał pomału robi się nieznośny.
W miejscowości Zendek podejmuję kolejną próbę dotarcia pod lotniskowe ogrodzenie. Malownicza droga gruntowa prowadzi mnie zakosami we właściwym kierunku.
Chmurki ;)© Goofy601
Niestety, gdy cel wydaje się już bliski dalsza jazda okazuje się niemożliwa - droga zarosła wysoką trawą. Mam za to dobry widok na lotniskowy radar :)
Radar przy lotnisku.© Goofy601
Cóż, jadę domknąć pętlę wokół lotniska, po drodze uzupełniając zapasy wody w wiejskim sklepie ( dobrze że w niedziele był otwarty :)) Zajmuję wygodną pozycję na przystanku autobusowym na wprost pasa i zabieram się za to po co tu przyjechałem - focenie samolotów ;)
Start :)© Goofy601
Od spodu :P© Goofy601
Kolejny - trochę większy :)© Goofy601
Już schował podwozie ;)© Goofy601
Ten z kolei właśnie wylądował :)© Goofy601
Gdy już nacieszyłem się tym widokiem (pierwszy raz widziałem startujący samolot z tak bliska), zacząłem powoli myśleć o powrocie. Ale że popołudnie zapowiadało się ładnie i nie było już tak gorąco, drogę powrotna obrałem przez Miasteczko Śląskie.
Po drodze odwiedziłem Żyglin, a w nim zabytkowy kościół.
Dróżka na Żyglin.© Goofy601
Kościół w Żyglinie 1842r.© Goofy601
Kościół w obecnej formie wzniesiono w 1842r. a trzydzieści lat później dobudowano wieżę. Przed głównym wejściem stoją kamienne figury oraz krzyż, którego autorem po raz kolejny okazał się głubczycki kamieniarz.
Kolejny mistrz-kamieniarz z Głubczyc.© Goofy601
Jako że nie miałem jeszcze okazji jeździć po tych terenach, dziś była znakomita okazja by zobaczyć coś nowego. Tak jak dla Pyrzowic charakterystyczne były parkingi, tak praktycznie w każdej wiosce od Ożarowic aż do Miasteczka Śląskiego większość domów wyposażona jest w studnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że prawie wszystkie wyglądają tak samo. Zaniedbane lub odnowione, z kołowrotkiem lub z pompą, używane lub nie, ale zawsze są to przeróżne wariacje na temat tej samej "studni z kulką", drzwiczkami i parapecikiem ;) W wersji podstawowej wyglądającej mniej więcej tak:
Charakterystyczna studnia.© Goofy601
W Miasteczku rzut oka na zabytkowe kościoły.
Stary kościół w Miasteczku Śląskim widziany zza nowszego :)© Goofy601
Nie bardzo uśmiechała mi się wizja jazdy do Tarnowskich Gór główną i niebezpieczna dla rowerzystów drogą. Poczekam aż wybudują tam porządna ścieżkę rowerową. Póki co wybrałem nieco bardziej ekstremalną, ale za to spokojną i urokliwą starą drogę wzdłuż torów. Prowadzi ona wzdłuż węzła kolejowego do centrum TG i jest to dobra alternatywa dla nadmiernego ruchu samochodowego. Drodze właściwie nie można nic zarzucić, jedynie to, że jest wykonana z dużych nieregularnych kamieni, przez co komfortowa jazda z prędkością większą niż 8km/h jest możliwa jedynie na fullu :P
Stara droga wdłuż torów - Miasteczko Śląskie.© Goofy601
Jak już wspomniałem droga prowadzi wzdłuż węzła kolejowego - tu zawsze jest na co popatrzeć, a rozmiary tej plątaniny szyn są imponujące :)
Zabytkowy wagon techniczny.© Goofy601
Spalinówki :)© Goofy601
Węzeł kolejowy w Tarnowskich Górach.© Goofy601
Węzeł kolejowy TG.© Goofy601
Niezidentyfikowany budynek nad torowiskiem ;)© Goofy601
Tak więc tu również spędziłem dłuższą chwilę obserwując węzeł "w ruchu", przy okazji konsumując drugą cześć obiado-bułki ;)
Przejeżdżając przez centrum TG nie mogłem nie zahaczyć o rynek gdzie odbywały się Gwarki. Wielkich tłumów pod sceną nie było, pewnie z powodu wczesnej jak na koncerty pory.
Gwarki 2011© Goofy601
Gwarki 2011 -koncert muzyki etnicznej.© Goofy601
Pokręciłem się trochę po rynku, ale nie zabawiłem długo. Powrót do domu już standardową trasą przez Stolarzowice. Tym sposobem niedziela upłynęła rowerowo, a licznik wskazał 90km. Do setki juz mi się nie chciało dokręcać ;)
P.S. Więcej o fortyfikacjach OWŚ można poczytać TUTAJ
Rokitnica-Helenka-Stolarzowice-Stroszek-Radzionków-Kozłowa Góra-Wymysłów-Ossy-Tąpkowice-Ożarowice-Pyrzowice-Luciejów-Zendek-Ożarowice-Brynica-Żyglin-Żyglinek-Miasteczko Śląskie-Tarnowskie Góry-Repty-Stolarzowice-Helenka-Rokitnica
Kategoria 75 - 100km, fortyfikacje, Odkrywczo